Podnośniki koszowe to urządzenia, które pozwalają na szybkie i sprawne wykonanie prac na wysokości przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka. Mają one bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim wykorzystywane są na budowach, ale też przy pracach ogrodowych – pozwalają na bezpieczne obcięcie gałęzi na dużych wysokościach, na przykład w parkach lub w ogrodach, a także przy uczęszczanych drogach, przy których drzewa rosną obficie, a niepodcięte gałęzie mogą stanowić zagrożenie.

Podnośniki przydają się także w sadach, gdzie często na dużych wysokościach konieczne jest zebranie owoców lub pielęgnacja drzew, a praca na drabinie jest nie tylko bardzo niebezpieczna, ale także o wiele bardziej czasochłonna.

Podnośniki koszowe wykorzystywane są także przez straż pożarną, w przypadku pożarów do uratowania osób, które utknęły na wysokich piętrach lub w wysokich budynkach. Pozwalają one na bezpieczny transport takich osób na dół, oczywiście z pomocą strażaka.

Podnośniki koszowe są także nieocenioną pomocą w montażu reklam, oświetlenia, bilbordów oraz przy odśnieżaniu dachów. Mogą być one też pomocne podczas mycia okien i szyb w wieżowcach czy w wysokich budynkach oraz przy prowadzeniu prac na wysokości, jak mycie czy montaż elewacji.

W wielu branżach czy podczas różnego typu prac podnośniki koszowe stanowią ogromne ułatwienie, pozwalają na przeprowadzanie prac na różnych wysokościach, dzięki czemu możliwe jest szybkie wykonanie zadania. Istotna jest tez kwestia bezpieczeństwa. Nowoczesne podnośniki koszowe wyposażone są w bezpieczne barierki, pasy, dzięki czemu pracownicy mogą czuć się komfortowo i bezpiecznie i mogą skupić się na wykonywanej pracy. Coraz bardziej nowoczesny sprzęt oznacza tez coraz większe bezpieczeństwo, szczególnie w przypadku robót na wysokości. Dzięki temu wykonywanie prac na wysokości odbywa się w coraz lepszych warunkach.